cool hit counter
بورس در روزنامه

کارشناس بازار سرمایه؛ عرضه محصولات خودروسازان در بورس سهام این شرکتها را سبز پوش کرد

وضعیت نمادهای خودرویی در بازار سرمایه، متاثر از عرضه محصولات خودروسازان در بورس است. البته قرارگیری شاخص بورس در پله یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی در خصوص تغییرات سهام خودرویی دلیل دیگر رشد سهام این گروه صنعتی است. اما نمادهای صنعت خودرو با توجه به رشدی که در یک هفته گذشته رقم زد به دلیل روند سینوسی و طبیعی سهام در دو روز پایانی هفته گذشته به دلیل ابهاماتی که در عرضه محصولات در بورس کالا وجود داشت منفی شد. با رفع ابهامات عرضه در بورس، سهام به طور طبیعی پس از عبور از یک دوره رشد به مرحله اصلاح می رسند و به رغم منفی شدن نمادهای خودرویی از رشد ۲ هزار واحدی شاخص کل در جهت مثبت حرکت خواهند کرد. رشد شاخص کل ناشی از مثبت بودن نمادهای پالایشگاهی و بانکی بوده اما از آنجا که صنعت خودرو منفی بود، شاخص کل؛ رشد یا افت چندانی را تجربه نکرد به طوری که حدود ۰.۱۲ درصد رشد به ثبت رسید.
تحلیل بازار سرمایه مبتنی بر رفتار نمادها یا یک صنعت در بازار در طول یک یا دو روز نیست. حرکت سینوسی در بازار سرمایه، ویژگی این بازار بوده و صنعت خودرو طی یک تا دو ماه گذشته رشد خوبی را تجربه کرده البته در مقاطعی که روند صعودی است اصلاحات و منفی شدن نیز ضرورت دارد. روز پایانی معاملات در هفته گذشته از جمله روزهای منفی برای این صنعت بود. روند صعودی نیازمند اصلاح و پر شدن قدرت برای ادامه رشد سهام است. بنابراین شاید حرکت برخی سهام در یک هفته منفی باشد و در هفته آینده مثبت شود. هر چند منفی شدن از لحاظ حجم معاملات نبوده بلکه حجم معاملات به طور میانگین مناسب بوده است. روند منفی نمادهای خودرویی در قیمت بوده زیرا منفی شدن در مسیر رشد یک سهم طبیعی و لازم است.
از لحاظ بنیادی اتفاق خوبی که برای صنعت خودرو رقم خورده، عرضه محصولات آنها در بورس کالاست، بدین وسیله دست دلالان و واسطه ها از قیمتهای حبابی در بازار خودرو کوتاه می شود و خودرو با قیمت منطقی در بورس کالا به دست مصرف کننده نهایی می رسد و سود حاصله نیز به جیب شرکتهای خودروسازی میرود. این موضوع موجب افزایش سودآوری، بهبود کیفیت محصولات و گردش چرخ صنعت خودرو خواهد شد و چنین روندی برای جامعه و اقتصاد به دلیل اینکه صنعت خودرو از صنایع پر وزن اقتصاد ایران است بسیار خوب خواهد بود.

منبع: دنیای خودرو

تاریخ: 1401/11/04

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا