cool hit counter
بورس در روزنامه

ثبات اقتصادی سوختی برای حرکت بازار سرمایه

کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: در حال حاضر فضای روانی کلی وجود دارد که بورس باید عقب ماندگی خود را جبران کند و همین موضوع پتانسیل ورود سرمایه ها به بازار را افزایش میدهد. در صورت بازگشت ثبات به شرایط اقتصادی بازار سرمایه در سال آینده بهتر از بازارهای دیگر عمل خواهد کرد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، ولید هلالات، در واکاوی صعود اخیر بورس و فشار عرضه ها در روزهای اخیر به بورسان گفت: بعد از تحولات آبان ماه و شروع رالی صعودی، شاخص از کانال ۱.۲ میلیون واحدی که محرک هایی همچون بهبود وضعیت بازارهای جهانی و افزایش نرخ دلار دلایل آن بودند، در سه مرحله به ابر کانال ۱۸ میلیون واحدی رسید.
وی افزود: در حال حاضر بخشی از عرضه ها به دلیل ذخیره سود است و بخش دیگر آن به عدم مشخص بودن نرخ دلار برای صنایع بر می گردد که خطای تحلیلی و ریسک سرمایه گذاری را افزایش داده است و در مجموع به نظر میرسد بازار در یک نقطه منطقی قرار دارد. ولید هلالات در ارزیابی گزارشهای ماهانه شرکتها خاطرنشان کرد به صورت کلی صنعت پالایشی با حذف دلار ۲۸۵۰۰ تومانی می تواند تحولات خوبی را داشته باشد، در سیمانیها، داروییها، زراعتیها، دامپروری و قطعه سازها نیز گزارشهای ماهانه، مثبت بوده است. در صنعت تایر نیز برخلاف گذشته شاهد افزایش نرخهای خوب در این صنعت هستیم که میتواند چشم انداز مناسبی برای این صنعت ترسیم کند. صنایع بزرگ فلزی و پتروشیمی نیز در فصل بهار طبق پیش بینی ها عملکرد ماهانه خوبی خواهند داشت.
وی در رابطه با پیش بینی چشم انداز صنایع مختلف در ۱۴۰۲ اظهار کرد: در شروع حرکت بازار سهام از سطح ۱.۲۸ میلیون واحدی، بازدهی خوبی در دارویی و دامپروری داشتیم و در گام اول شاخص هم وزن حرکت بهتری داشت اما بعد از آن با رشد دلار، نمادهای بزرگ به حرکت در آمدند و به نظر میرسد بازار در تعادل است.
به گفته این کارشناس ارشد؛ به نظر میرسد پرتفوی دلاری صرف و یا کوچک نمی تواند سود چندانی داشته باشد و باید یک پرتفوی از صنایع متنوع دارویی، زراعتی، سیمان، فلزی و پتروشیمی را داشت که بین شاخص کل و هم وزن بازدهی بیشتری داشته باشد و به عبارت دیگر به دلیل عدم قطعیت های قابل توجه، با این پرتفوی متنوع می توان خطای تحلیل را کاهش داد.
این کارشناس بازار سرمایه در پایان تصریح کرد: در حال حاضر فضای روانی کلی وجود دارد که بورس باید عقب ماندگی خود را جبران کند و همین موضوع پتانسیل ورود سرمایه ها به بازار را افزایش می دهد. در صورت بازگشت ثبات به شرایط اقتصادی، بازار سرمایه در سال آینده بهتر از بازارهای دیگر عمل خواهد کرد.

منبع: روزنامه ابرار اقتصادی

تاریخ: 1401/12/18

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا