cool hit counter
بورس در روزنامه

یک کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد؛ تفاوت رشد شاخص بورس در معاملات امسال بازار سهام با سال ۹۹ چیست؟

یک کارشناس بازار سرمایه به مقایسه معاملات بورس در بازار امسال با ۲ سال گذشته پرداخت و گفت: در سال ۹۹ برخی سرمایه گذاران بدون دانش کافی اقدام به سرمایه گذاری مستقیم در بازار کردند، اما اکنون رفتارهای سرمایه گذاران سنجیده تر شده و اقدام آنها توأم با احتیاطی است که مبنای آن تجربه تلخ سال ۹۹ است. «علی جبل عاملی» در گفت و گو با ایرنا روند فعلی معاملات بورس را مورد ارزیابی قرار داد و افزود: از هفته های پایانی سال ۱۴۰۱ شاهد شکل گیری روند صعودی شاخص بورس در بازار بودیم که این اتفاق تحت تاثیر بهبود وضعیت سودآوری شرکتها، افزایش نرخ رسمی ارز در مرکز مبادله، ایجاد روند مثبت در بازار کامودیتیها و همچنین وجود محدودیت در معاملات بازارهای رقیب مانند ارز و سکه رخ داد که نتیجه چنین اتفاقی ورود نقدینگی به خصوص پول حقیقی ها به بازار سهام بود.
وی به تداوم این روند تا اواسط اردیبهشت ماه تاکید کرد و گفت: در ادامه چنین روندی شاخص بورس توانست به سقفهای جدیدی دست پیدا کند و اکثر سرمایه گذاران هم خوش بین به ادامه رشد شاخص بورس به کانالهای بالاتر شوند.
کسب بازدهی چشمگیر اکثر سهام حاضر در بازار
جبل عاملی به بازدهی قابل توجه بخش زیادی از سهام حاضر در بازار طی چند وقت گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: حس احتیاط سهامداران تحت تاثیر بازدهی مثبت چند هفته ای و ترس از تکرار تجربه گذشته باعث شد تا کوچک ترین خبر، شایعه و حتی هشدارها باعث ترس سهامداران از سرمایه گذاری در بورس، افزایش چشمگیر عرضه ها در بازار و نزول شاخص بورس شود. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به نظر می رسد آنچه امروز بازار سرمایه ما را بیشتر تحت تأثیر خود قرار داده احتیاط توأم با اندکی ترس است که این احتیاط نشات گرفته از تجربه نه چندان جذاب سال ۱۳۹۹ است. وی اعلام کرد: این احتیاط را می توان در همه ذینفعان از جمله سیاست گذاران و سرمایه گذاران مشاهده کرد و طبیعی است که با وجود ریسک های سیستماتیک و همین طور رفتار محتاطانه، افق سرمایه گذاری در بورس کوتاه مدت شود و با کوچک ترین تکانه ای جهت بازار تغییر کند. جبل عاملی گفت: در این میان در چند روز گذشته بارها این سوال پیش آمده که با توجه به مستعد بودن بازار برای رشد به چه دلیل شاهد ریزشهای سریع بازار برای چند روز متوالی بودیم.
عوامل تاثیر گذار در ریزش اخیر معاملات بورس
وی احتیاط و کوتاه تر شدن افق سرمایه گذاری در بازار سهام را جزوی از عوامل تاثیر گذار در ریزش اخیر معاملات بورس دانست و گفت: در سال ۹۹ هم شاهد وجود ریسک های سیستماتیک بودیم که اکنون شکل و گونه ای دیگر از این ریسک ها را در وضعیت فعلی بازار شاهد هستیم.
جبل عاملی ادامه داد نکته دیگر اینکه در سال ۹۹ برخی سرمایه گذاران بدون تجربه و دانش کافی اقدام به سرمایه گذاری مستقیم در بورس کردند اما در ماه های اخیر رفتارهای سرمایه گذاران سنجیده تر شده و اقدام آنها توأم با احتیاطی است که مبنای آن تجربه تلخ سال ۹۹ بوده است.
این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: با توجه به چنین مساله ای به محض اینکه بازار برای مدتی وارد مدار صعودی می شود، به دلیل بدبینی های موجود و ترس از تکرار تجربه ۲ سال گذشته سیگنال خروج و هشدار به سهامداران داده می شود که این امر باعث میشود تا طیفی از سرمایه گذاران با این سیگنال و به محض انتشار کوچک ترین خبری شروع به عرضه در بازار کنند.
وی ادامه داد: با توجه به چنین مساله ای دومینوی عرضه در بازار آغاز می شود و ترس ناشی از تداوم عرضه و نیز وجود ترس در بازار منجر به افزایش حجم عرضه ها در بازار خواهد شد که در نتیجه با وجود خوش بینیها در بازار اما شاهد افت شدید شاخص بورس می شویم که دلیل منطقی هم برای آن پیدا نخواهد شد. جبل عاملی با بیان اینکه به هر میزان که صعود شاخص بورس در بازار بی وقفه باشد امکان نزول شدید بازار بیشتر خواهد شد، گفت: شدت این اتفاق زمانی بیشتر میشود که نگاه سرمایه گذاری در بورس بین سهامداران تحت تأثیر احتیاط و ابهام در پیش بینی آینده، کوتاه شده باشد.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در این حالت سرمایه گذار حتی با همه اعتقادی که به ارزندگی بازار دارد، ترجیح می دهد دید بلندمدت برای سرمایه گذاری در این بازار نداشته باشد و هر خبر و هشداری را به منزله علامتی برای خروج از بورس در نظر بگیرد. وی اعلام کرد: در این صورت به محض اینکه سود چشمگیر نصیب سهامداران میشود با فروش دارایی اقدام به شناسایی سود خواهد کرد.
جبل عاملی خاطر نشان کرد به نظر می رسد با توجه به نگاه بنیادی و انتظاری که از گزارش ۱۲ ماهه شرکت ها وجود دارد، کفه صعود بازار سنگین تر باشد و منجر به کاهش شدت نوسانات مثبت و منفی بازار در سال ۱۴۰۲ شود. این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در کنار این موارد مسایلی مانند انتظارات تورمی، رشد نقدینگی، عقب ماندگی بازار سرمایه از سایر بازارهای موازی، افزایش نرخ ارز، وجود دشواری برای سرمایه گذاری در سایر بازارها به واسطه وضع قوانین و محدودیت های مالیاتی جذاب نبودن نرخ بهره و نزدیک شدن به فصل مجامع باعث شده تا محرکهای بازار برای رشد مهیا باشند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه تجربه سرمایه گذاران نسبت به سه سال گذشته افزایش یافته و رفتار سهامداران در مقایسه با آن زمان حرفه ای تر شده است گفت: در این میان ابزارهای بیشتری در بازار از جمله انواع صندوقهای قابل معامله با در آمد ثابت، سهامی، ضمانت و اهرمی در بازار ایجاد شده که می توانند پوشش دهنده ذائقه های مختلف سهامداران با ریسک پذیری مختلف باشد در این زمینه سرمایه گذاران میتوانند با در نظر گرفتن مفهوم ریسک و پاداش و تناسب آن اقدام به سرمایه گذاری در بورس کنند.
جبل عاملی اظهار داشت به طور قطع اکنون بازار سرمایه می تواند به دلیل عدم وجود جذابیت در بازارهای رقیب پاسخگوی نیاز طیفهای مختلف و سلائق متفاوت ریسک از صندوقهای با درآمد ثابت با ریسک تقریبا صفر تا صندوقهای اهرمی یا ابزارهای اختیار معامله باشد.

منبع: روزنامه اقتصاد مردم

تاریخ: 14002/02/30

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا