cool hit counter
بورس در روزنامه

کارشناس بازار سرمایه: کاهش قیمت ارز در بازار آزاد، ریسکی متوجه بورس نمیکند

سعید مشکانی با اشاره به اینکه نرخ دلار با تغییر از نیمایی به مبادله ای با رشد قابل توجهی رو به رو بوده، مطرح کرد: نرخ حواله دلار از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا حدود ۳۸ هزار تومان رشد داشته است و این موضوع تاثیر مثبتی بر شرکتهای بورسی خواهد داشت.
سعید مشکانی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) درمورد تغییرات ارزی و تاثیر آن بر بازار سرمایه، اظهار کرد: مبادلات ارزی شرکتهای بورسی با دلار آزاد انجام نمیشود و نرخ مبادله ای در صورت سود و زیان شرکتها تاثیر گذار است؛ بنابراین بازار سهام از جانب کاهش نرخ دلار آزاد ریسکی را متحمل نمی شود.
مشکانی با اشاره به اینکه نرخ دلار از نیمایی به مبادله ای با رشد قابل توجهی رو به رو بوده، مطرح کرد: نرخ حواله دلار از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا حدود ۳۸ هزار تومان رشد داشته است و این موضوع تاثیر مثبتی بر شرکتهای بورسی خواهد داشت، البته تثبیت نرخ دلار آزاد نیز حائز اهمیت است.
وی تشریح کرد: اگر نرخ دلار بازار آزاد در محدوده ۴۴ الی ۴۵ هزار تومان تثبیت بشود نرخ ارز مبادله ای نیز رشد خود را تثبیت کند و همچنین مقدار و مبلغ فروش شرکتهای بورسی مشخص بشود، بازار سهام به روند متعادلی خواهد رسید و در چنین شرایطی تاثیر مثبت رشد نرخ ارز مبادله ای هویدا می شود.
مشکانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سرخ پوشی برخی از گروه های بازار سرمایه مطرح کرد: بازار سرمایه از لحاظ تکنیکالی امکان اصلاح داشت و خبر توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دوجانبه نمیتواند علت اصلی رنج منفی در برخی از نمادها باشد و این خبر تنها شوک روانی ایجاد کرد.
کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هرچند که توافق مذکور زمینه احیای برجام را به وجود می آورد و از این بابت مناسبات خوبی برای کشور رقم میزند اما مشکل اصلی کشورمان تحریم های آمریکا بوده و اگر تحریمهای ثانویه آن بر طرف بشود، تغییرات چشم گیری به وجود آمده و شرکتها منتفع خواهند شد.
وی ابراز کرد: آمریکا به دو ترتیب علیه ایران تحریم وضع کرد که در نوع نخست، تنها شرکتهای آمریکایی از ارتباط با شرکتهای ایرانی منع میشدند و در نوع دوم هر شرکتی که خواهان فعالیت در آمریکا بوده باید ارتباط خود در بازارهای ایرانی قطع کند؛ از آنجایی که شرکتهای جهانی با آمریکا ارتباط تنگاتنگی دارند، قطع روابط خود با ایران و حفظ منافع خود را ترجیح دادند.
مشکانی در تکمیل سخنان خود گفت: به بیان دیگر مانع اصلی کشور در همه حوزه های اقتصادی اعم از بانکی، لجستیک، تامین مواد اولیه و … ناشی از تحریم های آمریکا است. امید می رود با بهبود روابط ایران و عربستان، مذاکرات ایران و آمریکا نیز تسهیل بشود.
وی گفت: همچنین باید این نکته را مدنظر قرار داد که ایران در سیاست جهانی با دو دشمن اصلی (اسرائیل و عربستان) روبه رو بود و کمپینهای علیه ایران این دو به شدت بر آینده آن تاثیر محسوسی میگذارد.
این کارشناس بازار سرمایه در انتها ابراز کرد: عربستان با تامین مالی عظیم در جهت کمپینهای ضد ایران بر تصمیم سیاستگذاران جهانی و همچنین افکار عمومی تاثیر میگذاشت؛ خوشبختانه با توافق شکل گرفته این مسئله برطرف خواهد شد و بخشی از فشارهای بین المللی از دوش ایران برداشته میشود.

منبع: روزنامه اقتصاد پویا

تاریخ: 1401/12/22

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا