cool hit counter
بورس در روزنامه

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: ارزش دلاری بازار سهام به کف رسیده است

یک کارشناس بازار سرمایه گفت خالص ارزش دلاری بازار سرمایه حدود ۱۵۴ میلیارد دلار است. سینا سلیمانی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با سپهر ایرانیان گفت: در بهمن ماه سال ۱۴۰۰ ارزش کل بازار سرمایه ۶۰۶۸ هزار میلیارد تومان بود است و میانگین نرخ دلار آزاد در آن زمان ۲۷۰۵۷ تومان بود بنابراین ارزش دلاری بازار سرمایه به ۲۲۳ میلیارد دلار میرسید که باکسر حدود ۷۰ میلیارد دلار عرضه اولیه و پذیره نویسی و طرح توسعه از سال ۹۲ به بعد، خالص ارزش بازار حدود ۱۵۴ میلیارد دلار می شود. این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: امروز ارزش کل بازار سرمایه حدود ۷۰۲۷ هزار میلیارد تومان هست و نرخ دلار آزاد به ۴۳۸۵۰ تومان رسیده است.
این تحلیلگر بازارهای مالی ابراز داشت به عبارت دیگر ارزش دلاری کل بازار سرمایه به ۱۶۰ میلیارد دلار می رسد که اگر فرض کنیم همان ۷۰ میلیارد دلار عرضه اولیه و پذیره نویسی و طرح توسعه از آن کسر شود، خالص ارزش بازار سرمایه به عدد عجیب ۹۰ میلیارد دلار می رسد.
این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: طی یکساله گذشته بازار سرمایه تنها ۱۶ درصد از نظر ریالی رشد داشته است، ولی از نظر دلاری نه تنها رشد نداشته بلکه حدود ۳۰ درصد بازده منفی داشته است.
وی افزود بازده شاخص کل طی یکسال اخیر ۲۵ درصد بوده است این در صورتی است که بازده دلار حدود ۶۰ درصد بوده است، یعنی حتی شاخص کل هم نزدیک ۳۵ درصد از دلار عقب است. سلیمانی گفت: بعضی ها حاضر نیستند حتی ضایعات را به قیمت پارسال بفروشند ولی در بازار سرمایه توهم پولی دارند و در هر قیمتی فروشنده سهام هستند و هر ۱۰ درصد به دنبال مقاومت می گردند.
وی افزود: مجموع ارزش دلاری بازار بورس و فرابورس با دلار ۲۶۶۰۰ تومانی به حدود ۲۳۳ میلیارد دلار رسیده است، اما از سال ۹۲ تاکنون مجموع ارزش عرضه های اولیه و پذیره نویسی ها به حدود ۷۰ میلیارد دلار میرسد که اگر این عدد را از ارزش ۲۳۳ میلیارد دلاری بازار کسر کنیم، خالص ارزش بازار به ۱۶۳ میلیارد دلار میرسد که تقریبا در سطح پیک سال ۹۲ است.
این کارشناس بازار سهام بیان داشت امروز ارزش بازار بورس ۵٫۱ میلیون میلیارد تومان و ارزش فرابورس ۹۶۸ هزار میلیادر تومان است. بنابراین جمع ارزش بورس و فرابورس به حدود ۶٫۱ میلیون میلیارد تومان می رسد.
این تحلیل گر بنیادی بازار سهام بیان داشت: علاوه بر این شرکتها در صنایع مختلف در طی این ۸ تا ۹ سال اخیر طرح های توسعه ای مختلفی اجرا کردند که در دل این ارزش محاسبه شده است. به بیان ساده تر، طرح های توسعه ای که باعث افزایش ظرفیت شرکتها شده، افزایش تملک دارایی های جدید، افزایش دارایی های ارزی و ریالی مختلف و نرخ کامودیتی ها و … همه و همه در این خالص ارزش ۱۶۳ میلیارد دلاری قرار دارد.
این تحلیل گر بنیادی بازار سهام در پایان تاکید کرد بازار این روزها به نرخهای سال ۹۲ معامله می شود که طرح های توسعه ای و افزایش داراییهای شرکتها را هم اشانتیون داده است به خریدار ها.

منبع: روزنامه سپهر ایرانیان

تاریخ: 1401/11/12

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا