cool hit counter
بورس در روزنامه

عضو اسبق شورای عالی بورس: حرکت فعلی شاخص بورس منطقی است

عضو اسبق شورای عالی بورس به آمادگی بورس برای ورود نقدینگی های جدید اشاره کرد و گفت: با توجه به قرار گرفتن صادرات در وضعیت معقول، حرکت فعلی شاخص بورس و نیز روند شرکتهای حاضر در بورس درست و منطقی است.
«شاهین چراغی» در گفت و گو با ایرنا به ارزیابی روند فعلی معاملات بازار سهام اشاره کرد و افزود: پس از افت و خیزهایی که بازار طی ۲ سال گذشته تجربه کرد، مبنای پیش بینی ها ورود نقدینگی به سمت بازار سرمایه بود و در این راستا معتقد به بازگشت سرمایه گذاران به سمت بازار سرمایه بودیم.
وی معتقد است؛ بازار سرمایه تنها بازاری است که می تواند کمک کننده به تولید ناخالص ملی و نیز افزایش ظرفیت تولید کشور باشد.
چراغی خاطرنشان کرد: متاسفانه سال ۹۸ به دلیل ورود حجم گسترده نقدینگی به بورس تجربه بسیار بدی از معاملات بازار سرمایه بین سهامداران ایجاد شد؛ چراکه این بازار در آن زمان آمادگی زیادی برای ورود چنین نقدینگی نداشت و از زیر ساختهای لازم برای انجام معاملات برخوردار نبود. این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: در آن زمان دولت وقت، سازمانها و صندوقهای بازنشستگی اقدام به عرضه سهام در بازار نکردند و بخشی از نقدینگی مردم زمانی وارد بازار شد که قیمت ها به اوج خود رسید و این امر زمینه ساز ضرر و زیان سنگین مردم در این بازار شد.
آمادگی بورس برای ورود نقدینگی های جدید
وی خاطر نشان کرد: اکنون که از تجربه سال ۹۸ معاملات بازار سهام برخورداریم و حجم نقدینگی هم نسبت به آن زمان بسیار افزایش یافته است؛ بنابراین ضمن آمادگی بازار برای ورود چنین نقدینگی هایی، تمهیدات لازم اندیشیده شد تا دیگر شاهد اتفاقی نباشیم که بازار در سال ۹۸ تجربه کرد.
چراغی ادامه داد: باید اقدامی صورت گیرد تا مردم بتوانند به صورت واقعی از این بازار منتفع شوند، نه اینکه سهامداران در زمان صعود بازار و در قیمتهای بالا وارد این بازار شوند و متحمل ضرر و زیانهای سنگین در بازار شوند.
عضو اسبق شورای عالی بورس اظهار داشت: باید اجازه داده شود تا مردم از موجی که تحت تاثیر افزایش قیمت دلار در بازار سرمایه ایجاد و باعث تاثیر گذاری در افزایش سودآوری شرکت ها شده است نفع ببرند. وی اظهار داشت: امیدوارم رانت اقتصادی ایران از بخش واسطه گری و دلالی گرفته شود و ما به تفاوت قیمتهای ارز به صادر کنندگانی داده شود که عمدتاً جزو شرکتهای بورسی هستند.
چراغی افزود: از این طریق ضمن جهش سودآوری این شرکت ها مردم از سود این شرکتها ذی نفع میشوند و بازدهی خوبی را کسب خواهند کرد.
بازدهی بازار سرمایه در بلندمدت بهتر از همه بازارها است
چراغی ادامه داد: همیشه در اقتصاد ایران شاهد بودیم که بازار سرمایه بعد از افزایش قیمت ارز و نیز عوامل بنیادی تاثیر گذار بر این بازار با یک تاخیر زمانی تحت تاثیر قرار میگیرد و وارد مدار صعودی می شود.
عضو اسبق شورای عالی بورس خاطر نشان کرد: بررسی های انجام شده حاکی از آن است که بازدهی بازار سرمایه در بلند مدت بهتر از همه بازارها بوده است.
وی با بیان اینکه بازار سهام از چند وقت گذشته بر مدار صعودی قرار گرفت، اما به دلیل حاشیه های ایجاد شده از سوی شورای رقابت وقفه ای در صعود بازار ایجاد شد، گفت: با توجه به قرار گرفتن صادرات در وضعیت معقول حرکت فعلی شاخص بورس و نیز روند شرکتهای حاضر در بورس درست و منطقی است.
وضعیت مناسب اقتصاد جهانی؛ تاثیرگذار بر بهبود وضعیت بازار سهام
چراغی به وضعیت مناسب اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: سال گذشته برای مقطعی از زمان با ریزش قیمتهای جهانی در برخی از محصولات مختلف روبرو بودیم که این امر بر روند معاملات بازار سهام تاثیر گذار بود. به گفته عضو اسبق شورای عالی بورس؛ اکنون قیمتهای جهانی به مرحله تثبیت رسیده و عملا شرکتهای صادراتی در وضعیت خوبی قرار دارند. وی خاطر نشان کرد: امیدواریم منفعت افزایش قیمتهای جهانی به سهامداران شرکتها برسد و رانت دلار ارزان فروشی و ارز پاشی برداشته شود تا از این طریق کل سود در دست مردم قرار بگیرد. چراغی اظهار داشت: سهام شرکت های بزرگ جزئی از سهام مشمولان سهام عدالت است؛ بنابراین سوددهی شرکت های بورسی به اقتصاد کشور باز می گردد و سود و منفعت به جای اینکه در اختیار دلالان باشد در دست مردم واقعی و سهامداران قرار می گیرد.
عضو اسبق شورای عالی بورس اظهار داشت: مشمولان سهام عدالت جزو اقشاری هستند که دولت توجه زیادی به آنها کرده و این سهام را در اختیار آنها قرار داده است.
وی در پایان روند معاملات بورس را مورد پیش بینی قرار داد و گفت: سازمان بورس شرایط سختی را در طول چند وقت گذشته داشته است؛ در حالی که اکنون وضعیت بهبود پیدا کرده است و با توجه به تلاشهای رییس سازمان می توان آینده درخشانی را برای بازار متصور بود.

منبع: روزنامه اقتصاد مردم

تاریخ: 1401/11/23

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا