cool hit counter
بورس در روزنامه

حامد فقرایی، کارشناس بازار سرمایه: تلاش برای پوشش تورمی در بازار سرمایه

حامد فقرایی، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به اینکه چه عواملی بر روند بازار سرمایه تا پایان سال اثرگذار است به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: در شرایط حال حاضر موضوعات بودجه ای همچنان دارای ابهام است و شایعاتی درباره نرخ خوراک وجود دارد.
وی افزود: متأسفانه ساختار برخی تصمیم گیری‌ها به شکل آنی و یک شبه بوده است. به طور حتم تصمیمات ناگهانی بیش از تأثیر مثبت، تأثیر منفی بر بازار اعمال میکنند و تبعات به همراه خواهند داشت.
فقرایی تصریح کرد: بازار سرمایه در حال طی کردن روند مناسبی بود تا این عدم عرضه خودرو در بورس کالا مخابره شد. این خبر موجب شوک دهی به بازار و نمونه کلیت تصمیم گیری در ساختار فعلی است. کارشناس بازار سرمایه همچنین خاطرنشان کرد: کسری بودجه یکی از دیگر عوامل مؤثر بر بازار بورس است. همچنان با این موضوع روبه رو هستیم و از طرفی دیگر مسائل مربوط به ارز را نیز شاهد هستیم. تراز ارزی کشور مطابق آخرین گفته های بانک مرکزی به منفی ۴/۷ میلیارد دلار رسیده است. این نشان دهنده آن است که تأمین نیاز ارزی با مشکل روبه رو خواهد شد.
او متذکر شد در گذشته افرادی که در بازار سرمایه فعالیت داشتند، تنها به بررسی بازار سرمایه میپرداختند و فعالان سایر بازارها نیز تنها بازار مربوط به خود را رصد میکردند. اکنون شرایط تغییر کرده و افراد تمامی بازارها را به صورت همزمان رصد می کنند. چنانچه یک بازار دچار ریسک بسیار باشد و بازدهی که عاید فرد میکند در مقابل بازار رقیبی که دولت بر آن اثرگذار نیست، کمتر باشد، شرایط تغییر خواهد کرد. به طور حتم فرد سرمایه گذار در چنین شرایطی ترجیح میدهد در بازار کم ریسک تر سرمایه گذاری کند.
وی یادآور شد: شرایط تورمی کشور نیز از دیگر عوامل مؤثر بر بازار سرمایه است. رشد نقدینگی به تورم می انجامد و کالاهایی که به خوبی تورم را پوشش می دهند، بازارهایی همچون بازار آزاد خودرو، بازار مسکن و بازار سکه است. به طور کل بازار سکه سیگنال خود را از نرخ دلار دریافت می کند. وی در پایان این گفت وگو بیان داشت: شرایط حال حاضر به گونه ای است که فرد سرمایه گذار در نگاه اول به دنبال پوشش تورمی هستند. هرگاه که دیدگاه پوشش تورمی شود، تمایل به کالاهای حقیقی بیشتر و تمایل به کالا و سرمایه گذاری‌های غیر حقیقی و نامشهود همچون بازار سهام کم رنگ تر می شود.

منبع: روزنامه رسالت

تاریخ: 1401/11/26

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا